Autobild zveřejnil test celoročních pneumatik pro rok 2023, mezi nejlepšími jsou pouze prémiové pneumatiky

Celoroční pneumatiky zažívají v současné době nebývalý nárůst popularity, což vede výrobce k rozsáhlým investicím do jejich vývoje. Větší pozornost jim věnují i organizace vydávající testy. Například časopis Autobild provádí komplexní dvoustupňový test těchto pneumatik. V první fázi se měří brzdná dráha pneumatik za sucha i za mokra. Na základě těchto výsledků jsou vybráni kandidáti pro druhou, podrobnější fázi. Letos se do tohoto kola dostalo 16 pneumatik, což vyvrcholilo výběrem nejlepší celoroční pneumatiky pro rok 2023 – podle hodnocení časopisu Autobild.

Letos navíc Autobild do testu zařadil letní a zimní pneumatiku, takže můžeme porovnat, jak velkým kompromisem celoroční pneumatiky jsou. A v případě brzdné dráhy by se dalo říci, že ne až tak moc – letní pneumatika samozřejmě na mokru zastavila jako první, ale od nejlepší celoroční pneumatiky, kterou je v tomto případě Bridgestone, ji dělilo jen něco málo přes dva metry, což je velký rozdíl oproti tomu, jak na mokru brzdí čistě zimní pneumatika, takže v zimě je situace obrácená a celoroční pneumatika má navrch.

Prémiové a levné pneumatiky

Několik levných pneumatik se pak do finále probojovalo z lepších pozic, ale ve druhé fázi testu se ukázalo, že prémioví výrobci přece jen více investovali do vývoje a v relativně mladém odvětví drtivě porážejí levnější konkurenci – málokdy najdeme na prvních místech šest prémiových pneumatik. A to jen dokazuje, jak složitou záležitostí je moderní celoroční pneumatika – v zimě musí fungovat na sněhu, ale zároveň nemůže být tak choulostivá jako zimní pneumatika, aby vydržela vyšší letní teploty. Pojďme se však podívat na několik konkrétních modelů, které nás zaujaly.

Michelin Crossclimate 2, respektive jeho první model, je původní celoroční pneumatika, která zahájila novou éru celoročních pneumatik. Dlouho očekávaný druhý model je nepřekonatelný na sněhu, kde vždy těsně následuje zimní pneumatiku a vyrovná se jí i ve slalomu. To mu spolu s o něco lepší brzdnou dráhou na suchu zajistilo prvenství před druhou generací celoroční pneumatiky Continental Allseasoncontact 2. Podařilo se jí však porazit Michelin v jeho královské disciplíně, kterou je kilometrový proběh. i když podle projekcí o necelých 2 000 kilometrů. Jinak jsou si ale pneumatiky velmi podobné, přičemž Continental je o něco lepší na mokru, a to díky kratší brzdné dráze a lepší ovladatelnosti.

A s třetím místem se pak musela spokojit nová pneumatika Turanza All Season 6 od společnosti Bridgestone. Stejný osud potkal i pneumatiku Vredestein Quatrac, které nepomohla ani absolutně nejlepší známka na mokru. Na dalších místech najdeme pneumatiky Pirelli a Goodyear, pro nás je však zajímavé hlavně 7. místo, kde najdeme Kleber Quadraxer 3, který patří do koncernu Michelin a který vzhledem ke své ceně nabízí velmi dobré jízdní vlastnosti. A nebýt horších jízdních vlastností na mokru a kratšího kilometrového proběhu, mohla se tato pneumatika umístit ještě lépe. Dokonce za sebou nechala i o něco dražší Hankook 4S2, který se v testech pravidelně umisťuje na velmi dobrých pozicích.

Další cenově dostupnější pneumatiky, jako jsou BF Goodrich, Kumho a Nexen, jsou na dalších místech. Poněkud zklamáním je pak 11. místo nové pneumatiky Dunlop Sport All Season, která je vzhledem ke svým kvalitám poměrně drahá. Dalším zklamáním je umístění pneumatik Firestone Multiseason (13. místo) a Falken AS 220 Pro, které kazí nízký kilometrový proběh, což je v testech Autobildu poměrně zásadní kritérium. U obou pneumatik hovoříme o životnosti něco málo přes 30 000 km, pro srovnání nejlepší v testu je Nexen N Blue 4Season2, vyráběná v České republice, s odhadovanou životností 75 000 km, tedy více než dvakrát delší. Nexen společně s pneumatikou Michelin Crossclimate 2 získal ekologické ocenění “zelená pneumatika”.

A na závěr tradiční otázka – vyplatí se celoroční pneumatiky?

A odpověď není jednoduchá – pokud se bavíme o jízdních vlastnostech, pak vzhledem k parametrům předchozích zim, které mohou být téměř letní, ale i velmi zimní, bych řekl, že ano – lepší celoroční pneumatiky jsou na takové výkyvy prakticky nejlépe připraveny. Dalším argumentem pro celoroční pneumatiky je komfort – není třeba se v době špičky objednávat za pár týdnů do servisu a obávat se, že zima přijde brzy, pneumatika je již na vše připravena. Pak samozřejmě odpadají časté náklady na protektorování, které také nejsou z hlediska životnosti pneumatik zanedbatelné – je třeba řešit pouze občasné vyvážení. Mají tedy zimní pneumatiky vůbec nějaké nevýhody? Mají, ale paradoxně nejvíce ve srovnání s letními pneumatikami – méně kloužou, a proto déle vydrží, mohou mít nižší spotřebu paliva a hlavně jsou také lepší na mokru. Rozdíl není příliš markantní, ale z výsledků tohoto testu je zřejmé, že brzdění a chování na mokru je na letních pneumatikách prostě lepší. Na druhou stranu se vracíme k tomu, že mnoho z těchto situací zažijete na zimních pneumatikách, které jsou zase v těchto disciplínách téměř vždy horší než celoroční pneumatiky. Celoroční pneumatiky jsou také poměrně silné v prevenci aquaplaningu, a to i ve srovnání s letními pneumatikami.

Co se však týče nákladů, je zde jeden háček – letní pneumatika vydrží o něco déle a vzhledem k tomu, že letní pneumatiku obvykle používáte delší část roku než zimní, je pravděpodobné, že celoroční pneumatiku budete měnit dříve než letní. Pokud již vlastníte druhou sadu kol pro svůj vůz, přechod na celoroční pneumatiky obvykle nemá velký smysl z hlediska peněz, výhodou je pouze komfort. Na druhou stranu bez druhé sady kol má používání celoročních pneumatik velký smysl – pneumatiky se přezouváním opotřebovávají, jejich výměna dvakrát ročně stojí poměrně hodně, takže používání celoročních pneumatik může pomoci snížit část těchto nákladů, a to i přes vyšší cenu, než mají letní pneumatiky.

Test brzdné dráhy najdete zde ->

Úplné výsledky závěrečného testu jsou zde ->