Finále testu letních pneumatik Autobild 2024: Nejlepší pneumatiky jsou ty, které vydrží nejdéle

A máme tu finále velkého testu 55 pneumatik, který Auto Bild zahájil jako obvykle testem brzdné dráhy na mokru a suchu. Letos se testoval oblíbený rozměr 205/55 R16, jak jsme popsali v předchozím článku. Tento rozměr je vhodný pro VW Golf, kromě mnoha dalších vozů této třídy.

Z tohoto výběru postoupilo do finále 20 pneumatik, které byly testovány velmi důkladně a komplexně. Jako vždy se ukázalo, že test brzdné dráhy nerozhoduje o konečném pořadí, ale může být poměrně spolehlivým ukazatelem kvality pneumatik, protože konečné výsledky byly velmi těsné – 4 pneumatiky získaly hodnocení “příkladný”, dalších 12 hodnocení “dobrý” a 4 hodnocení “uspokojivý”. Nejhůře si vedla podmíněně doporučovaná pneumatika Vredestein Ultrac, a to kvůli velmi špatné životnosti – podle měření Auto Bildu vydrží pouze 15 400 km, zatímco nejlépe hodnocený Goodyear vydrží do konce své životnosti téměř třikrát tolik.

Goodyear Efficientgrip Performance 2

Celkově však většina pneumatik na svou životnost nedosáhla – zejména ty levnější, a to i přesto, že mezi hodnocenými parametry je životnost v porovnání s cenou, což by mělo částečně zvýhodňovat levnější pneumatiky. Problémy s životností zhoršily hodnocení pneumatik Falken, Hankook a Toyo, které jinak patří k nejlepším na mokru i suchu. Stejně dopadly i pneumatiky Pirelli a Nexen, které skončily na konci startovního pole – Nexen vydrží jen 19 450 km a Pirelli 24 900 km, patří však mezi dražší pneumatiky v testu.

Co se týče jízdních vlastností, nejhůře si na mokru vedla pneumatika Maxxis Premitra HP5 kvůli ovladatelnosti a bezpečnosti a na suchu si špatně vedla i pneumatika Uniroyal Rainsport 5 kvůli ovladatelnosti. Paradoxně pneumatika Dunlop Sport BluResponse, přestože si na mokru vedla poměrně špatně, to kompenzuje svou dlouhou životností.

Určité nedostatky v mokrých podmínkách však byly zjištěny i u pneumatiky Goodyear Efficient Grip Performance 2, která se umístila na 4. místě a získala hodnocení “Eco master”, což plně potvrzuje výše zmíněnou dlouhou životnost. I tak se ale nejedná o volbu pro ty, kteří upřednostňují především jízdní vlastnosti. To podtrhuje nutnost vyhodnocovat testy podle svých potřeb, s čímž pomáhá náš srovnávač, který umožňuje porovnat nejen jízdní vlastnosti, ale také aktuální cenu včetně akčních nabídek.

Kompletní výsledky naleznete zde ->

Původní test brzd zde ->