Nové modely letních pneumatik pro rok 2024: lze skloubit nízký valivý odpor a dobré jízdní vlastnosti?

Opět je tu letní sezóna a s ní i čas přezout ze zimních pneumatik zpět na letní. A pokud přemýšlíte, jaké pneumatiky vybrat, mohl by se vám hodit náš přehled nejnovějších pneumatik na trhu.

Loňské velké novinky

Začnu shrnutím loňského roku, protože bylo představeno mnoho dlouho očekávaných nových pneumatik, které by měly v testech 2024 získat velkou pozornost. Dostali jsme Continental SportContact 7, špičkovou pneumatiku pro každodenní použití, která vyhrála 7 z 8 testů, v nichž se objevila, Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6, která nabízí velmi podobné vlastnosti za lepší cenu a v trochu jiných rozměrech. Ve stejném segmentu máme také pneumatiku Michelin Pilot Sport 5, která je však o něco více zaměřena na výkon na mokru a odolnost. Pokud hledáte prémiovou výkonnou pneumatiku, jedna z těchto tří by rozhodně měla být ve vašem hledáčku. O loňských testech jsme psali článek zde.

Klíčovými slovy pro rok 2024 jsou ekologičnost a udržitelnost

Stejně jako loni jsme se dočkali většiny výkonnostních novinek, letošní novinky jsou zaměřeny především na ekologii a elektromobily. Největší novinkou je Continental EcoContact 7, který nahradí šestý model, jenž byl představen již v roce 2020. Uvedením této pneumatiky Continental ukazuje, že nebude zavádět speciální pojmenování pro své EV produkty jako někteří konkurenti, protože se pravděpodobně nakonec stanou standardem. Zatím nemáme k dispozici žádné testy, ale z toho, co Continental o pneumatice uvádí, vyplývá, že hlavní důraz je kladen na valivý odpor a s ním spojenou úsporu paliva. To dává velký smysl, protože elektromobily se stále více rozšiřují a hlavním zájmem je dojezd, ale také při současných prodávaných vozech s ICE musí mít co nejnižší emise, v čemž pneumatiky hodně pomáhají. Důraz je kladen také na hlučnost, kterou Continental snižuje zúžením mezer v běhounu. Zda bude mít pneumatika pěnovou výplň jako její konkurenti ve všech rozměrech, zatím není známo. Také Continental řešil problém s pneumatikami různých vlastností v různých rozměrech a věnoval zvláštní pozornost zpracování každé varianty zvlášť. Chystá se dokonce speciální verze “S”, což naznačuje její využití pro sportovnější elektromobily, které vyžadují lepší jízdní vlastnosti.

Continental představil i další nový model UltraContact NXT, který je poměrně specifický; 65 % z něj je vyrobeno z recyklovaných materiálů. Jeho hlavním zaměřením je udržitelnost při zachování vysokého standardu výkonnosti, který pneumatiky Continental mají. Pneumatika má všechna hodnocení A na štítcích EU a již získala ocenění International Design Award 2023, takže se těšíme na testy této novodobé pneumatiky.

Ale zpět k segmentu ekologických pneumatik nové generace – je sice nový, ale už se zaplňuje konkurencí. Jednou z nich je Hankook iON Evo a ION Evo SUV, který získal velký kredit tím, že se stal OEM pneumatikou pro nový Tesla Model 3 Highland a má velký podíl na prodlouženém dojezdu, který nový model poskytuje. Doufám, že se nám podaří získat přímé srovnání nových pneumatik, protože bude velmi zajímavé zjistit, které pneumatiky poskytují největší dojezd při zachování sportovních jízdních vlastností. K dispozici je také nová levná varianta, Falken e.Ziex, která získala v testu Automotorsport 2023 pěkné 4. místo za to, že je příjemným vyvážením mezi nižším valivým odporem a bezpečností, přičemž kritizováno bylo “pomalé” řízení, a Pirelli Scorpion Elect , která je, soudě podle výsledků stejného testu, trochu moc “eko”. Na půli cesty mezi EV a běžnými pneumatikami je Bridgestone Turanza 6, který se rovněž rozhodl nevyrábět specifické EV pneumatiky – místo toho optimalizuje současnou řadu. Pneumatika Turanza 6 je sice dobrá univerzální pneumatika, ale doporučil bych ji pouze v případě, že je její cena nižší než u ostatních prémiových konkurentů, jako je Conti PremiumContact 7 nebo Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6.

Představena byla také řada běžných pneumatik – je tu Vredestein Ultrac Pro , nová UHP pneumatika holandského výrobce, která slibuje skvělý výkon za přijatelnou cenu a která se teprve bude testovat, Firestone Firehawk Sport, která se již testovala a je pěknou velmi dostupnou sportovní pneumatikou, nebo Yokohama Advan Sport V107, která získala hodnocení “Nejlepší na trať” od TyreReviews.com.

Shrnutí

Co si tedy koupit na novou letní sezónu? Více než kdy jindy záleží na vašich prioritách – na jedné straně jsou tradiční výkonné pneumatiky a na druhé straně pneumatiky zaměřené především na ekologii, které se díky novějším technologiím dostaly do stavu, kdy jsou bezpečné, ale prostě nepřinášejí takovou radost z jízdy jako výkonné pneumatiky. A pak existuje poměrně hodně pneumatik někde mezi – záleží opravdu na tom, jakým způsobem své auto používáte a co od jízdy očekáváte.