ADAC zveřejnil test zimních pneumatik pro rok 2023, zvítězil Continental, Michelin byl druhý

ADAC zveřejnil svůj každoroční test zimních pneumatik, který od loňského roku změnil metodiku a mnohem více se zaměřuje na životní prostředí a udržitelnost, která nyní tvoří 30 % celkového hodnocení, což je hodně. Vzhledem k odlišným kritériím bývají výsledky v porovnání s jinými testy odlišné a nejinak je tomu i letos u rozměru 225/45 R17.

Složení

Testováno bylo 11 pneumatik, ale neviděli jsme žádnou z nových pneumatik – Nokian Snowproof je zde stále uvedena ve své první verzi, přestože byla vydána verze Nokian Snowproof 2, a chybí také GoodYear UltraGrip Performance 3, na jejímž místě je starší verze GY UG Performance+.

Na prvním místě najdeme osvědčenou pneumatiku od společnosti Continental, WinterContact TS870. První místo si vysloužila především díky nadprůměrným jízdním vlastnostem na sněhu, přičemž ADAC jako jeden z mála měří brzdnou dráhu na ledu, kde výše zmíněný Continental vyniká. Druhou disciplínou, v níž pneumatika vyniká, je výdrž – tu ADAC předpovídá na 55 900 km.

Na druhém místě se umístila pneumatika Michelin Alpin 6, která si v ekologickém hodnocení vede ještě lépe, a to hlavně díky svému kilometrovému nájezdu, který je předpovídán na 61 000 km. Opět je také velmi silná při brzdění na ledu, což je disciplína, kterou ostatní testy spíše opomíjejí. Ve srovnání s Continentalem zaostává zejména na mokru, ale jinak je stále druhým nejlepším v testu z hlediska jízdních vlastností.

Pneumatika GOODYEAR UltraGrip Performance+ je na tom podobně, ale nenabízí takovou odolnost a udržitelnost, čímž klesla na třetí místo za Michelin. Bylo by zajímavé zjistit, jak by dopadlo srovnání s novějším modelem UltraGrip Performance 3. Čtvrtá je pak pneumatika představená již v roce 2015, která si v novějších testech nevedla tak dobře, ale zde dokázala uspět právě díky svému důrazu na životní prostředí, zejména na odolnost. Na mokru však bylo její hodnocení sníženo na uspokojivé, což zhoršilo její celkové hodnocení ovladatelnosti.

Bridgestone – jinde vítěz, zde předposlední – proč?


V testu je i spousta dalších pneumatik, doporučuji vám podívat se na celou tabulku na níže uvedeném odkazu, která vám poskytne celkový přehled o kvalitách jednotlivých pneumatik. Ve zbytku se však chci ještě zaměřit na to, jak může pneumatika BRIDGESTONE BLIZZAK LM005 v některých testech zvítězit a v některých být na konci startovní tabulky, jako zde v testu ADAC. Ukazuje to názorně, jak by se mělo na testy pneumatik nahlížet. Protože výsledky testů nelze brát jen v absolutním pořadí, ale je třeba je interpretovat pro konkrétní případ použití.

Podívejme se tedy na výsledky zmíněné pneumatiky Bridgestone – když porovnáme jednotlivé disciplíny s jinými testy, naměřené hodnoty jsou podobné. Jak je tedy možné, že se umístila na 11. místě? Je to kvůli rozdílným prioritám jednotlivých testů. ADAC uděluje nejhorší dílčí disciplíně celkovou známku v obou hlavních měřených disciplínách. Pokud tedy pneumatika dostane na sněhu známku 4, nemůže dostat lepší celkovou známku než 4. To se stalo právě Bridgestonu – za sníh dostal 3,2, a to kvůli brzdění na ledu, které, jak jsme již řekli, ostatní testy neměří. Kvůli výše zmíněné logice testu mu nepomohl ani nadprůměrný brzdný výkon na sněhu, který mu celkově přisoudil známku 3,2. Kategorii ekologických vlastností pak pokazil jeho kilometrový nájezd, který byl naměřen na pouhých 36 100 km, což je nejméně v testu. V jiných testech si nevede tak špatně, nicméně zde je to dáno tím, že v testu figurovaly především cestovní pneumatiky, zatímco v jiných testech se často utkává s pneumatikami UHP.

Shrnutí

Celkově je po změně mechanismu bodování třeba se na testy ADAC dívat trochu jinak – pokud vás zajímá především ovladatelnost, je dobré projít si test pneumatiky po pneumatice a posoudit, která kritéria jsou pro vás důležitá. Podívejte se také na další testy zimních pneumatik pro rok 2023, abyste získali komplexní přehled o možnostech, které máte k dispozici. Je trochu škoda, že při hodnocení dopadu na životní prostředí chybí novější modely nebo modely určené výhradně pro elektromobily. Ale snad se toho dočkáme příště.

Kompletní výsledky testu naleznete zde ->